Zwiedzaj Beskidy razem ze mną! 

Jako miejscowy zabiorę Cię w miejsca znane i nieznane, przekażę Ci informacje z popularnych przewodników, mniej znanych książek, historie z życia wzięte, ale przede wszystkim ugoszczę Cię w Beskidach

https://przewodnik-beskidy.pl/

,,Beskidy dla każdego"

Szlaki turystyczne

- czerwony - na Wielką Raczę przez Skalankę (ok. 4,5 h)
- czerwony - do Soli (ok. 2,5h) przez Rachowiec (ok. 1h)
- niebieski - do Koniakowa i na Barania Górę (ok. 6 h)

Wycieczki objazdowa na trasie

Mała pętla Beskidzka
1. Szczyrk - kościół „Na Górce” lub wjazd kolejką krzesełkową na Skrzyczne
2 .Wisła Malinka - skocznia i Galeria Adama Małysza
3. Ustroń - wyjazd kolejką krzesełkową na Czantorię (letni tor saneczkowy, sokolaria)
4. Równica - Leśny Park Niespodzianek, Extreme park

Duża Pętla Beskidzka 
1. Żywiec - Muzeum Browaru https://muzeumbrowaru.pl/

Wyciągi narciarskie 5 minut pieszo od pensjonatu

- Stacja narciarska ZWARDOŃ SKI (naśnieżony i oświetlony) który posiada wspólny karnet z wyciagiem "Duży Rachowiec" https://www.zwardonski.pl/
- Wyciąg KAROLINKA SKI
Posiadamy zniżkę 20% dla gości obiektu zarówno na zjazdy jak i do wypożyczalni sprzętu narciarskiego oraz na lekcje z doświadczonym instruktorem.

Miejskie Muzeum w Żywcu

Muzeum powstało w 1936 r, obecnie znajduje się w Starym Zamku. Muzeum jest placówką wielodziałową, zbiory eksponowane są (7 wystaw) w trzech budynkach.

Koniaków

Centrum Koronki Koniakowskiej jest miejscem, w którym kultywujemy i propagujemy ponad stuletnią koronczarską tradycję z Koniakowa. Znajduje się u nas Muzeum Koronki Koniakowskiej oraz Sklepik z Twórczością Ludową. Całościowo prezentujemy historię, warsztat i specyfikę koronki koniakowskiej.

Centrum otworzyłam 15 kwietnia 2019 r. ponieważ przede wszystkim brakowało nam takiego miejsca, gdzie można poznać początki koniakowskiego heklowania, sylwetki pierwszych koronkarek, czy zakupić te unikatowe arcydzieła.

Istebna - „Chata Kawuloka”

Stary drewniany dom z 1863 r. pełen jest dawnych sprzętów gospodarstwa domowego i narzędzi, jakich w swym warsztacie używał Kawulok. W autentyczny sposób oddaje warunki, w jakich żyli mieszkańcy Istebnej w drugiej połowie XIX w. Niegdyś należał on do wybitnego folklorysty, wykonawcy instrumentów ludowych, muzyka, wyróżnionego nagrodą im. Oskara Kolberga – Jana Kawuloka. Chata była miejscem jego życia i pracy, tu też postanowił stworzyć izbę regionalną, dom-muzeum, który pozwoliłby „zatrzymać czas”. Mimo, że w roku 1976 Jan Kawulok zmarł, to jego Kurna Chata nadal żyje opowieścią o dawnych czasach i góralską muzyką. Niegdyś dzięki jego córce Zuzannie, dziś dzięki młodemu kustoszowi – Januszowi Macoszkowi możemy to miejsce odwiedzać i wysłuchać gawędy, gry na instrumentach pasterskich, a także uczestniczyć w organizowanych dla grup warsztatach.

Mini Zoo Żywiec

Park miejski w Żywcu obfituje w atrakcje dla najmłodszych. Oprócz pięknych widoków, przyrody, zabudowy i małej architektury czeka tu nas wielu mieszkańców. Mowa tu oczywiście o mieszkańcach mini Zoo. W parku Żywieckim znajduje się miejska stadnina koni połączona właśnie z zoo. To pozwala na zgromadzenie w jednym miejscu bardzo wielu gatunków zwierząt. Jeżeli Twoje dziecko właśnie poznaje i uczy się z książek jak robi koza i gęś to to miejsce jest idealną propozycją na rodzinną wycieczkę.


Wizyta w mini zoo pozwoli na bardzo blisko kontakt dzieci ze zwierzętami. Znajdziemy tu dość pospolite zwierzaki rodem z polskiej wsi jak kury, kaczki, kozy czy gęsi. Są jednak także goście z bardziej odległych zakątków świata. W zoo znajdziemy kangura i strusia. Jako że jesteśmy w parku, to spotkamy także sarnę i dzika. W przestronnych klatkach podejrzymy także życie ptaków i mniejszych gryzoni.

Góra Żar

Góra Żar (761 m n.p.m.)
Szczyt w Beskidzie Andrychowskim (wschodnia część Beskidu Małego), znajdujący się nad Jeziorem Międzybrodzkim. W roku 1935 z inicjatywy Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej u podnóża góry powstało lotnisko szybowcowe. Działa tam Górska Szkoła Szybowcowa "Żar" i uprawiane jest paralotniarstwo. Na szczycie góry znajduje się zbiornik wodny elektrowni szczytowo-pompowej (Elektrownia Porąbka-Żar) w kształcie deltoidu, oddany do użytku w 1979 roku, który całkowicie zmienił jej wygląd. Ma on 650 m długości oraz 250 m szerokości w najszerszym miejscu i mieści 2 310 000 m³ wody, której maksymalna głębokość wynosi 28 m. Zbiornik jest uszczelniony kilkoma warstwami asfaltu, przełożonymi żelbetem. Obwałowania mają ponad 30 m wysokości. Od 1979 roku na górę można było wjechać drogą asfaltową, jednak aktualnie jest to zakazane. Wjazd na szczyt możliwy jest uruchomioną w 2004 roku koleją linowo-terenową z Międzybrodzia Żywieckiego. Ze szczytu góry rozciąga się panorama na Jezioro Żywieckie, pasmo Magurki Wilkowickiej i Hrobaczą Łąkę.

ENERGY LANDIA w Zatorze

ENERGYLANDIA to największy Park Rozrywki w Polsce, oferujący 133 atrakcje, które znajdują się na obszarze 74 hektarów, przeznaczony dla wszystkich grup wiekowych, zarówno dzieci, młodzieży jak i osób dorosłych.
Park zlokalizowany jest w miejscowości Zator, na granicy dwóch największych aglomeracji południa, Śląska i Małopolski, niespełna pół godziny drogi z Katowic i Krakowa, a od Wadowic czy Oświęcimia dzieli nas niespełna 20 kilometrów. Energylandia jest na rynku zaledwie od 9 lat - jednak mnogość atrakcji, najwyższy poziom obsługi i komfort Gości - spełniają najwyższe standardy. Rocznie odwiedzają nas tysiące turystów chcących doświadczyć rozrywki na najwyższym światowym poziomie. Bardzo istotny i ważny jest fakt, że w Energylandii, kupując JEDEN BILET WSTĘPU, możesz korzystać z wszystkich urządzeń i atrakcji, do woli i bez limitu. Nie trzeba się już przejmować, że w połowie zwiedzania zabraknie pieniędzy na kolejną przejażdżkę dla Ciebie, czy Twoich dzieci. Można spędzić u nas cały dzień, od otwarcia do zamknięcia, korzystając ze wszystkich atrakcji, tyle razy ile tylko się chce! Gwarantujemy, że nikt nie będzie się nudził i na pewno każdy zechce do nas wrócić… po więcej! Ogromne parkingi są w stanie pomieścić kilka tysięcy samochodów. Przemyślany, ergonomiczny i niewątpliwie piękny projekt bramy wejściowej oraz nowoczesny system i kilkadziesiąt kas pozwalają uniknąć uciążliwych kolejek, a specjalny układ alejek widokowych, zapewnia Gościom łatwy i bezproblemowy dostęp do wszystkich atrakcji Parku. Nasze atrakcje charakteryzują się specjalnie dobraną tematyczną dekoracją i scenografią, podzielone są na 7 stref:

ATRAKCJE TURYSTYCZNE SŁOWACJI

1. Wielka Racza - ośrodek narciarski, całoroczny tor saneczkowy, park linowy - www.velkaraca.sk.
2. Zamek Strecno koło Ziliny - www.pmza.sk.
3. Mała Fatra - Terchova, zwiedzanie Parku Narodowego, Wąwozu Janosikove Dziury, Muzeum Janosika, ośrodek narciarski.
4. Baseny Termalne w Besenovej i Tatralandii - www.besenovanet.sk, www.tatralandia.sk.
5. Zamek Oravsky w Orawskim Podzamku - www.oravamuzeum.sk.
6. Orawska kolejka wąskotorowa - www.oravamuzeum.sk.
7. Leśniczy Skansen oraz kolej wąskotorowa - Vychylovka - www.kysuckemuzeum.sk.
8. Skansen - Muzeum Wsi Orawskiej w Zubercu, www.muzeum.zuberec.sk.
9. Jaskinie Demianowskie - www.ssj.sk.

crossmenuchevron-down