Jako miejscowy zabiorę Cię w miejsca znane i nieznane, przekażę Ci informacje z popularnych przewodników, mniej znanych książek, historie z życia wzięte, ale przede wszystkim ugoszczę Cię w Beskidach
- czerwony - na Wielką Raczę przez Skalankę (ok. 4,5 h) - czerwony - do Soli (ok. 2,5h) przez Rachowiec (ok. 1h) - niebieski - do Koniakowa i na Barania Górę (ok. 6 h)
Wycieczki objazdowa na trasie
Mała pętla Beskidzka 1. Szczyrk - kościół „Na Górce” lub wjazd kolejką krzesełkową na Skrzyczne 2 .Wisła Malinka - skocznia i Galeria Adama Małysza 3. Ustroń - wyjazd kolejką krzesełkową na Czantorię (letni tor saneczkowy, sokolaria) 4. Równica - Leśny Park Niespodzianek, Extreme park
Duża Pętla Beskidzka 1. Żywiec - Muzeum Browaru https://muzeumbrowaru.pl/
Wyciągi narciarskie 5 minut pieszo od pensjonatu
- Stacja narciarska ZWARDOŃ SKI (naśnieżony i oświetlony) który posiada wspólny karnet z wyciagiem "Duży Rachowiec" https://www.zwardonski.pl/ - Wyciąg KAROLINKA SKI Posiadamy zniżkę 20% dla gości obiektu zarówno na zjazdy jak i do wypożyczalni sprzętu narciarskiego oraz na lekcje z doświadczonym instruktorem.
Muzeum powstało w 1936 r, obecnie znajduje się w Starym Zamku. Muzeum jest placówką wielodziałową, zbiory eksponowane są (7 wystaw) w trzech budynkach.
Koniaków
Centrum Koronki Koniakowskiej jest miejscem, w którym kultywujemy i propagujemy ponad stuletnią koronczarską tradycję z Koniakowa. Znajduje się u nas Muzeum Koronki Koniakowskiej oraz Sklepik z Twórczością Ludową. Całościowo prezentujemy historię, warsztat i specyfikę koronki koniakowskiej.
Centrum otworzyłam 15 kwietnia 2019 r. ponieważ przede wszystkim brakowało nam takiego miejsca, gdzie można poznać początki koniakowskiego heklowania, sylwetki pierwszych koronkarek, czy zakupić te unikatowe arcydzieła.
Istebna - „Chata Kawuloka”
Stary drewniany dom z 1863 r. pełen jest dawnych sprzętów gospodarstwa domowego i narzędzi, jakich w swym warsztacie używał Kawulok. W autentyczny sposób oddaje warunki, w jakich żyli mieszkańcy Istebnej w drugiej połowie XIX w. Niegdyś należał on do wybitnego folklorysty, wykonawcy instrumentów ludowych, muzyka, wyróżnionego nagrodą im. Oskara Kolberga – Jana Kawuloka. Chata była miejscem jego życia i pracy, tu też postanowił stworzyć izbę regionalną, dom-muzeum, który pozwoliłby „zatrzymać czas”. Mimo, że w roku 1976 Jan Kawulok zmarł, to jego Kurna Chata nadal żyje opowieścią o dawnych czasach i góralską muzyką. Niegdyś dzięki jego córce Zuzannie, dziś dzięki młodemu kustoszowi – Januszowi Macoszkowi możemy to miejsce odwiedzać i wysłuchać gawędy, gry na instrumentach pasterskich, a także uczestniczyć w organizowanych dla grup warsztatach.